fbpx

Beslenme Rutininizde Yer Vermeniz Gereken 5 Sağlıklı İçecek

beslenme rutininizde yer vermeniz gereken 5 saglikli icecek

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için dengeli ve besleyici bir beslenme programına sahip olmak önemlidir. Bu programın bir parçası olarak içtiğiniz içecekler de büyük bir rol oynar. Bu yazımızda beslenme rutininize ekleyerek daha sağlıklı bir yaşamın adımlarını atmanızı destekleyecek 5 sağlıklı içecekten söz edeceğiz.

Su

Su, vücudumuzun düzgün çalışması için temel bir gereksinimdir. Hücrelerimizi ve dokularımızı nemli tutarak sindirim sistemimizi destekler. Ayrıca, metabolizmamızı hızlandırabilir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Gün içinde yeterince su içmek, enerjimizi artırarak ve genel sağlığımızı destekler.

Su sağlık için hayati önem taşımaktadır. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücudumuz için önemli olan mineralleri içerir. Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösterilmektedir. Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşmaktadır. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, vücuttan atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısının düzenlenmesi gibi vücuttaki pek çok organın işlevi su ile mümkün olmaktadır.

Yeşil Çay

Antioksidanlardan zengin yeşil çay, kalp sağlığınızı destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ayrıca, hafızayı güçlendirebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilir. Günde birkaç fincan yeşil çay içmek, genel sağlığınıza katkıda bulunabilir. Yeşil çay, içeriğinde C ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, florür gibi mineralleri bulunduran bitkisel bir üründür.

Kolesterol ve yağ dengesini iyileştirmesi, tansiyonu düzenlemesi, damar sertliğini önlemeye destek olması, bağırsak sağlını düzenlemesi yeşil çayın faydaları arasında gösterilir. Ayrıca yeşil çayın canlandırıcı ve tazeleyici bir etkisi olduğu da bildirilmektedir.

Bunun yanı sıra çay bitkisinin; tüketim güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken bir konu da yeşil çayın ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiğidir. Yapılan çeşitli çalışmalarda yeşil çayın bazı ilaçlarla birlikte alındığında, ilacın etkinliğini değiştirdiği bulunmuştur.

Ev Yapımı Taze Sıkılmış Sebze ve Meyve Suları

Marketlerde satılan hazır meyve sularının aksine, ev yapımı taze sıkılmış sebze ve meyve suları doğal şeker içerir ve katkı maddelerinden arındırılmıştır. C vitamini, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri açısından zengin olan bu içecekler, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve cildinizi canlandırabilir.

Paketlenmiş sebze ve meyve suları pastörizasyon işlemi esnasında yüksek ısıya maruz kaldığından içeriğindeki faydalı enzimler ölür. Bu sebeple pastörize işlem görmemiş sebze ve meyve sularına yönelmek oldukça önemlidir.

Taze sıkılmış sebze ve meyve suları içeriklerinde bulunan bol miktarda vitamin, folik asit, beta karoten, potasyum ile hazmı kolaylaştırıp sindirime yardımcı olur. Antiseptik, kolesterol azaltıcı, antienflamatuar kan şekeri düzenleyici ve bağışıklık sistemi destekleyici etkileri de oldukça yüksektir.

Smoothie

Meyve ve sebzelerle hazırlanan smoothieler, vitamin ve mineral deposu ve oldukça doyurucu içeceklerdir. Özellikle sabahları veya egzersizden sonra içildiğinde, enerji seviyelerinizi yükseltebilir ve günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olabilir. Bol miktarda lif içerdikleri için sindirimi destekler ve tokluk hissi sağlar.

Smoothie hem hazırlaması hem de tüketmesi oldukça pratik ve lezzetli bir içecektir. Bunun yanı sıra kullanılan malzemeye göre kan şekerini sağlıklı bir şekilde yükseltip, tatlı ihtiyacını da karşılar. Yine kullanılan malzemeye göre kişiyi uzun süre tok tutarak sağlıklı kilo vermesine de yardımcı olur.

Probiyotik İçecekler

Probiyotiklerin temel işlevi vücudun olması gerektiği gibi çalışabilmesi için iyi ve kötü bakterileri dengelemektir. Yoğurt bazlı içecekler veya fermente edilmiş içecekler, probiyotik bakterileri içerir. Bu bakteriler, sindirim sisteminizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir. Ayrıca, bu içeceklerin tüketilmesi, bağırsak sağlığınızı güçlendirebilir ve sindirim sorunlarına karşı koruyabilir. Probiyotikler bağırsaktaki bakterilerin doğal dengesini sağlar.

Kötü beslenme, hastalıklar ve antibiyotik kullanımı kötü bakterilerin yoğunlaşmasına sebep olur. Fermente gıdalarda bulunan probiyotikler, vücuda alınarak sindirimin düzenlenmesini sağlar. Probiyotik içeren içecekler kötü bakterilerin çoğalmasını önleyerek hastalıkların oluşmasını engeller ve vitaminlerin çözülmesinde etkili olur.

Sağlıklı içeceklerle beslenme rutininizi çeşitlendirmek, genel sağlığınızı desteklemenin harika bir yoludur. Fakat, herkesin ve her vücudun ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle özellikle herhangi bir özel sağlık durumunuz varsa, bir sağlık uzmanıyla görüşmek her zaman en iyisi olacaktır. İyi bir sağlık için içeceklere de dikkat ederek beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmek uzun vadede kendiniz için atacağınız en güzel adımlardan olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir