Elma Suyu Faydaları

elma suyu faydalari

Kırmızı, yeşil veya sarı gibi farklı renklere ve farklı çeşitlere sahip elmanın suyu, sağlık açısından birçok faydası bulunan içeceklerden biridir. Elma suyu, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı bitki özleri içerir. Bunların en önemlileri manganez, malik asit ve polifenollerdir. Elma suyu, kanser ve iltihap önleyici etkileri olan polifenollerin yanı sıra flavonoidler de içerir. Elma suyu, antioksidan ve antienflamatuvar besleyicilerle doludur. İçerisinde bulunan B3 vitamini bağışıklık sistemini desteklemesinin yanı sıra kolesterolü de dengeleyebilir. Doğanın mucize meyvesi elmayı ve elma suyu içmenin faydalarını Hurom Türkiye olarak sizler için araştırdık.

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığı

Elma suyu potasyum mineralinden zengin bir içecektir. Potasyum, kalp sağlığını korumak için çok faydalıdır ve kan basıncını düşürmeye destek olur. İçeriğinde kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda bulunur. Elma suyu aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudumuzdaki hücrelerde, dokularda ve DNA’nın yapısında hasara neden olan serbest radikalleri yok etme görevi üstlenmişlerdir, bu da kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Elma suyu kalbi güçlendirir.

Cilt Sağlığı

Elma suyunun cilde faydaları oldukça fazladır. Elmada bulunan C vitamini ve antioksidanlar, birçok cilt sorununun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, elma suyunun iltihaplanma, kırışıklık, kaşıntı, cilt enfeksiyonları ve ciltteki çatlamalar gibi pek çok cilt problemlerinin tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte elma suyundaki polifenollerin erken yaşlanma karşıtı bileşikler olduğu da bilinmektedir.

Antioksidan deposu olan elma suyu özellikle de kolajen üretimine etki etmektedir. Elma suyu cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Sivilce problemi yaşayan pek çok kişi düzenli şekilde elma suyu tükettiklerinde sivilce problemlerinin geçtiği de görülmüştür. Düzenli elma suyu tüketen kişilerde sivilce oluşumu da azalabilir. Elma suyu tırnakların güçlenmesini de sağlamaktadır. Elma suyu cildi güzelleştirir ve genç kalmasını sağlar.

Astım ve Solunum Yolları

Elma suyu, astım rahatsızlığı olan kişilerde ortaya çıkan atakları hafifletmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar ve antialerjenik özelliklere sahiptir. Ayrıca elma flavonoidler açısından da çok zengin bir meyve olduğundan başta astım olmak üzere solunum yolları sorunlarına da engel olabilmektedir. Flavonoidler akciğerlerin güçlü ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadırlar, solunum yollarını korurlar. Bu nedenle de düzenli olarak elma suyu tüketen kişiler, tüketmeyenlere göre daha güçlü akciğer fonksiyonlarına sahip olmaktadır.

Karaciğeri Temizler

Günümüzde hazır, paketlenmiş gıdalar ve fast food yiyeceklere ulaşım kimilerine daha pratik gelmektedir. Bu tarz bir beslenme düzenini tercih eden kişiler karaciğer yağlanmasına maruz kalabilmektedirler. Karaciğer, vücudun en önemli detoks organıdır. Uzmanlar tarafından karaciğeri temizleyici etkisi olan besinlerin sık sık tüketilmesi önerilmektedir.

Elma suyu karaciğerdeki atık ve de toksinlerin temizlemesine, vücuttan kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Yani karaciğer yağlanmasını önlemeyi destekler. Düzenli olarak elma suyu tüketimi vücudun pH dengesini düzenler, bütün vücut sağlığını destekler. Ayrıca kimyasal maddeler içermeyen ev yapımı elma suları, karaciğerde kolesterol birikmesini de önleyebilir. Her sabah belli bir ölçüde tüketilen elma suyu karaciğerin tembelleşmesini de önleyebilir.

Kötü kolesterol

Yapılan araştırmalar elma suyunun içeriğindeki antioksidanların hücresel hasarı önleyici etkisi olduğunu ve bunun sonucunda LDL olarak bilinen kötü kolesterolün oksidasyonunu önleyebildiğini göstermektedir. Buna bağlı olarak yüksek tansiyon ve ritim bozukluğu yaşayan hastalar üzerinde olumlu etki gösterdiği de gözlenmektedir. Elma suyu kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu için düzenli olarak her gün bir bardak tüketilmesi önerilmektedir. Vücutta kolesterol düzeyi yükseldikçe koroner kalp hastalığı riski de artmaktadır. Günde bir bardak elma suyu ile kandaki kolesterol oranınızı dengeleyebilir kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kabızlığı Giderir

Kabızlık, kalın bağırsak çok fazla su emdiğinde ortaya çıkan, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilen, ciddi bir sağlık sorunudur. Herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi içermeyen ev yapımı elma suları, bu soruna çözüm sunan sorbitol yani düşük, sindirilebilir karbonhidratlar içerir. Bu madde kalın bağırsağa ulaştığında, kolonun su ihtiyacını karşılayarak etkilerini hızlandırır. Böylelikle boşaltım sistemi daha kolay hale gelir. Elma suyu bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır. Elma suyu hem kabızlık hem de ödem gibi problemlerin geçmesinde oldukça etkilidir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Elma, polifenoller, karotenoidler ve diyet lifi bakımından zengin bir meyvedir. Elma suyunda da bulunan bu yararlı maddeler, kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Elma suyu içeriğindeki lifler sayesinde yağ yakımı etkili bir biçimde hızlanır. Yapılan araştırmalar, polifenollerinin obezite önleyici özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Elma suyu metabolizma hızını yükseltmesi ile bilinir ve idrar miktarını artırır. Kilo sorunu olan kişilerin ödemi atmasını sağlar, tatlı yeme isteğini giderir. Elma suyu sayesinde besinler daha hızlı bir şekilde sindirilir. Elma suyu zayıflama sürecini destekler.

Kemik Sağlığı

Elma suyunun faydaları nelerdir sorusunun bir diğer yanıtı da kemik sağlığıdır. Elma suyu, içeriğindeki bileşenler nedeniyle sık sık tüketilmesi önerilen sağlıklı bir içecektir. C vitamini, demir ve boron gibi maddeleri bol miktarda içermesi sebebiyle, düzenli tüketimde kemik yapısının güçlü ve sağlıklı kalmasına destek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle elma suyu tüketiminin düzenli bir şekilde ve sık olarak yapılması önerilmektedir.

Elma Suyunun Besin Değerleri

Yaklaşık olarak 1 su bardağı elma suyu; 90 kalori, 4 mg sodyum, 0.1 gr toplam yağ, 11 gr karbonhidrat, 101 mg potasyum, 10 gr şeker, 0.2 gr diyet lifi, 0.1 gr protein, 0.9 mg C vitamini, 5 mg magnezyum içermektedir.

Havuçlu Yeşil Elma Suyu Tarifi

Bu, basit ama oldukça etkili bir meyve suyu tarifidir. Havuç ve elma suyu karışımının faydaları vücudunuzun kendini korumasına ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olmaktır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için en sağlıklı meyve karışımlarından biridir.

Bu meyve suyundan alacağınız önemli besinler A, B6 ve C Vitaminleri, folik asit, potasyumdur. A vitamini ve folik asit elma vitaminleridir (elmada bol miktarda bulunur). Elma içeriğindeki vitaminler ile hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca bu tarif; göz sağlığını korur, kansere karşı koruyucu etkilidir, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur, mide yanmasına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Malzemeler

  • 1 adet yeşil elma
  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 adet portakal
  • Küçük bir parça zencefil kökü

Yapılışı

Tüm malzemeleri uygun boyutlarda keserek Hurom’un haznesine atın ve afiyetle için 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir