Evde Proteinli Smoothie Hazırlayın

evde proteinli smoothie yapin

Düzenli spor yapmanın kişiye hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok yararı vardır. Vücudumuz için düzenli spor yapmak direncimizi artırabilmenin en kolay ve etkili yoludur. Yoğun egzersiz sonrasında vücudumuz fazla su kaybettiği için bunu açlık belirtisi olarak algılar. Spor sonrasında hem açlık hissini azaltmak hem kas ağrılarını yok etmek hem de gereken kas onarımının sağlanması ve kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için vücudun toparlanmasını destekleyici içeceklerden destek alınabilir.

Spordan sonra protein ağırlıklı besinler ve içecekler ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır. Potasyum, C vitamini, E vitamini ve antioksidandan zengin sebze ve meyveler ile hazırlayacağınız smoothieler, antrenman sonrası doku onarımını artıracaktır. Hazırlayacağınız protein açısından zengin bir smoothie ile kas gelişimini de hızlandırmış olursunuz.

Proteinler vücudumuzda hücrelerin büyük kısmını meydana getiren, birçok aminoasidin bir araya gelmesi ile oluşan temel yapı taşlarıdır. Vücudumuzda her biri başka işlevler ile görevli birçok protein bulunmaktadır. Vücudumuzdaki hücrelerin görevlerini doğru ve eksiksiz şekilde yerine getirmesi,  gelişmeleri ve vücudumuz için gereken enerjiyi sağlamaları için hangi yaşta olursak olalım protein ihtiyacımızı doğru karşılamamız gerekiyor. Proteinler vücuda güç ve esneklik sağlama, vücut içinde taşıma görevi görme, büyüme, kan ve dokuların sıvı dengesini sağlama gibi birden çok yerde görev alırlar. Bu sebeple yeterli protein alımı vücudumuz için çok önemlidir. Protein ihtiyacı hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan sağlanabilmektedir.

Evde Proteinli Smoothie

Düzenli spor yapanlar ya da ağırlık çalışan sporcular için antrenman öncesi ve sonrasında protein almak, hasarlı kasları ve dokuları onarmayı ve yeni kas oluşumunu hızlandırmayı desteklemektedir. Yoğun spor yapanlar egzersiz sonrası kaslardaki yıpranmaların iyileşmesini hızlandırmak için de protein içeren içeceklerden faydalanabilirler.

Özellikle vücut geliştirme sporunu yapan kişiler veya amatör de olsa ağırlık çalışan sporcular yıpranan kaslarının gelişimi için daha fazla protein takviyesine ihtiyaç duyarlar. Bu noktada ulaşılabilirlik ve pratiklik açısından hazır, ambalajlı, besin takviyesi olarak bulunan protein tozları oldukça cazip gelebilmektedir. Ancak protein tozu kullanmadan da antrenman öncesi ve sonrasında güvenle içebileceğiniz protein deposu, doğal smoothieleri evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.  Bunun için gerekenler proteince zengin yiyecekler ve besin değerlerini koruyan yavaş sıkım teknolojisine sahip bir Hurom.

Sevdiğiniz sebze ve meyveleri, yine evde bir slow juicer yardımıyla kendi hazırladığınız, şekersiz, katkısız Hindistan cevizi sütü, badem sütü, kaju yoğurdu gibi seçtiğiniz protein kaynağı ile karıştırmanız ve damak zevkinize uygun smoothieyi kendinize özel olarak yapmanız en doğru seçim olacaktır. Muz, bal, chia tohumu, keten tohumu, yulaf ezmesi ya da fıstık ezmesi evde hazırlayacağınız protein shake’in kıvamlı olmasını destekleyecektir.

Yeşil yapraklı sebzeler ile yapmaya başladığınız smoothielere damak tadınız alışana kadar narenciye suyu ya da misket limonu ekleyerek asit seviyelerini artırırsanız, yeşilliklerden aldığınız acımsı tadı hafifletmiş olursunuz. Bir çorba kaşığı kadar narenciye suyu yeşil smoothienizin pH seviyesini düşürerek acı tatlarını belirgin bir şekilde azaltacaktır.

Smoothielerinize yağlar da ekleyebilirsiniz. Yağlar smoothieye besleyicilik ve güzel bir kıvam katar. Zeytinyağı, Hindistan cevizi sütü, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı ya da fındık gibi kabuklu yemiş yağları smoothinizin protein oranını artıracaktır.

Evde kendi hazırlayacağınız smoothie karışımlarınıza bitkisel yağları, badem sütü, Hindistan cevizi sütü gibi bitkisel sütleri ve narenciye sularını eklemekten çekinmeyin. Denemeleriniz sonunda zaman içinde damak tadınıza en çok uyan karışımı keşfedeceksiniz.😊

Avokadolu ve Hindistan Cevizli Smoothie

Hem avokadoda hem de Hindistan cevizi sütünde kas kütlesi oluşumunu destekleyen proteinler ve temel yağ asitleri bulunur. Bu karışım egzersiziniz için tamamlayıcı olabilecek en iyi proteinli içecek ve smoothielerden biridir. Antrenman öncesinde ya da sonrasında tüketebilirsiniz.

½ olgunlaşmış avokado

200ml Hindistan cevizi sütü

1 yemek kaşığı bal

Hurom ile hazırladığınız Hindistan Cevizi sütüne avokadoyu da ekleyerek, homojen bir karışım elde edene kadar karışmasını sağlayın. Bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Muzlu Protein İçeceği

Muzun içeriğindeki doğal şekerler antrenmandan önce vücudunuzdaki enerjiyi yenileyecektir. Ayrıca badem sütünün içerisindeki kas kütlesini destekleyen proteinler de performansınızı iyileştirebilir. Antrenman öncesinde tüketebilirsiniz.

250ml badem sütü

1 adet muz

1 adet hurma

1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Bir tutam öğütülmüş muskat tozu

Hurom ile hazırladığınız badem sütüne muz, çekirdeği çıkartılmış hurma ve fıstık ezmesini de ekleyerek homojen olana kadar karıştırın. İçerken arzuya göre chia tohumu ya da kakao da ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Çilekli, Keten Tohumlu, Yulaf Ezmeli Smoothie

1 bardak dolusu çilek

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

¼ su bardağı badem sütü

1 kase yoğurt

2 yemek kaşığı keten tohumu

Hurom blenderın içine yine Hurom ile evde hazırladığınız badem sütünü, çilekleri ve kalan tüm malzemeyi de ekleyerek pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar karıştırın.

*Dr.TerryWahls “Wahls Protokolü Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam İçin Yemek Tarifleri” kitabından esinlenilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir