Suyun pHDeğeri Kaç Olmalı?

suyun ph degeri kac olmali

Suyun pH Değeri Nedir?

Suyun pH değeri, suyun asitlik veya alkalinlik derecesini ölçen bir parametredir. Potansiyel Hidrojen tanımının kısa hali olan “pH” bir sıvının asidik ya da bazlık değerini ifade eder. pH ölçeği, 0 ile 14 arasında bir skalada ölçülür. Bu ölçek, asitliği 0’da (en asidik) ve alkalinliği 14’te (en alkalin) temsil eder. 7 ise nötr bir pH değerini ifade etmektedir. Ph değeri nedir sorusunu bu şekilde açıklamak mümkündür.

Suyun pH Değerinin Önemi

Suyun pH değeri, suyun tadı ve kullanım amacı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, suyun pH değeri, suyun kimyasal bileşimi ve içme suyu kalitesi hakkında da bilgi verir. İdeal su pH değeri, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 6,5 ile 8,5 arasında olmalıdır.

pH seviyesi uygun değer aralığında olmadığında vücudun asit baz dengesinde bozulma olabilir. Vücutta asidite arttığı takdirde çeşitli enfeksiyonlar, mantar, eklem ağrıları, kronik yorgunluk gibi çeşitli rahatsızlıklar başlayabilmektedir. Dengeli beslenme ve doğru aralıkta pH değerine sahip su tüketme alışkanlığı ile bu durumun önüne geçmek mümkündür.

İdeal Suyun pH Değeri Kaç Olmalı?

İdeal içme suyu pH değeri, sağlık açısından çok önemlidir. pH seviyesi çok yüksek veya çok düşük olan suyun içilmesi, sağlık sorunlarına yol açabilir. İdeal içme suyu pH değeri 6,5 ile 8,5 arasında olmalıdır çünkü bu aralık, vücudumuzun doğal pH dengesini korumaya yardımcı olur. 7 pH değerindeki su nötr olarak adlandırılır ve 7 pH değerinin altındaki sular ise asidik sulardır. Asidik özellikli suların içilmesi sağlık açısından tavsiye edilmemektedir. Alkali iyonize cihazlar ile su içmeye yeni başlayanlar için ilk günlerde 7,5 pH daha sonrasında 8,5 pH su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yoğun spor yapan kişiler ise 9-9,5 pH su tüketebilirler. Özetle içme suyunun pH değeri kaç olmalı dediğimizde bu değer 7.2 ila 8.5 pH olarak düşünülebilir.

Marketlerden aldığınız farklı markalardaki suları tükettiğinizde tatlı ya da sert diye adlandırabilirsiniz. Bu lezzet farkını suyun pH değeri meydana getirmektedir. Suyun sertliğini oluşturan yapısındaki kalsiyum karbonat miktarı arttıkça, sert tat içen kişiye baskın gelebilmektedir. Sağlıklı olarak ifade ettiğimiz su; iyonize özellikli, canlı, magnezyum ve potasyum açısından zengin, faydalı mineralleri korunmuş sudur.

Düşük pH Değerinin Vücuda Etkileri

Aşırı asidik su tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Eğer mide probleminiz varsa; düşük pH değerine sahip suyu içmeniz hastalığı tetikleyebilmektedir. Cildin ve saçın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yüksek pH Değerinin Vücuda Etkileri

Yüksek pH değerine sahip su, alkalin olacağı için tadı herkese hoş gelmeyebilir. pH yüksekliği fazla alkalin su tüketimi sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Cilt kuruluğuna neden olabilir. Dışarıdan su satın alırken üzerindeki etikete pH değeri 7.2 ile 8.5 arasında ise güvenerek tüketebilirsiniz.

Suyun pH Değerini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Suyun pH değerini kontrol etmek için evde kullanabileceğiniz pH test kitleri bulunmaktadır. Eczanelerde de satılan bu tarz kitleri kullanarak kısa sürede içtiğiniz suyun pH değerini öğrenmeniz mümkündür.

Sağlıklı bir beden için içilen suyun kaliteli olması oldukça önemli bir faktördür. Sağlıklı su istenilen pH aralığında, berrak ve parlak renkli, yumuşak, mineral değeri yüksek ve canlı sudur. İdeal içme suyu pH değeri, vücudun doğal pH dengesini korumaya yardımcı olan 6,5 ile 8,5 arasında olmalıdır. Suyun pH değerini kontrol etmek ve gerektiğinde düzeltmek, sağlığınızı korumak için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir