Vücudumuz Sonbahara Hazır Mı?

vucudunuz sonbahara hazir mi

Sarı ve turuncunun hakim olduğu, yaprakların renk değiştirdiği, doğanın yavaşça dinlenmeye çekildiği ve havaların serinlemeye başladığı mevsimdir sonbahar. Tıpkı doğada olduğu gibi bu mevsim vücudumuzda da birtakım değişiklikler olabilir. Bu mevsim geçişinde dengeli beslenerek vücudunuzu kışa direncini güçlendirerek hazırlanabilirsiniz. Meyve sebzelerin bolca çeşitlilik gösterdiği bu dönemde, bol bol sebze tüketerek antioksidan, vitamin, mineral ve liflerden faydalanmak çok önemlidir.

Beslenme

Sonbahar, taze sebze ve meyvelerin bol çeşitlilikle tezgahlarda yerini aldığı bir mevsimdir. Vücudumuz, bu yeni gıdalara uyum sağlamalıdır. Sonbaharın tadını çıkarmak için dengeli ve besleyici bir diyetle vücudu beslemek önemlidir.

İmmün Sistem

Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kapımızda olduğu bu mevsim bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bize pek çok gıda sunmaktadır. Dengeli beslenme, egzersiz, düzenli uyku, vücut direncini korumak için dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için düzenli olarak C vitamini ve diğer bağışıklık sistemini destekleyen besinleri tüketmek önemlidir. Vücudumuzu sonbahara hazırlamak için birkaç sebze önerisi;

  • Brokoli: Brokolinin içeriğindeki sulforafan maddesi en güçlü kanser savaşçısı olarak adlandırılır ve kansere yol açan moleküler hasara karşı hücreleri korur. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucu kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu, antioksidan ve diyabet komplikasyonlarını önleyici etkileri de bulunmuştur.
  • Lahana: Kırmızı, beyaz veya Brüksel lahanası sahip oldukları kükürtlü bileşenler ile sağlığımız üzerinde oldukça faydalı etkilere sahiptir. Lahana çeşitleri, folik asit, C vitamini, K vitamini, kalsiyum, selenyum gibi sağlığımız için pek çok faydası olan vitamin ve antioksidan maddelerden zengindir.
  • Kereviz: Maydanozgiller ailesinden kereviz, aromatik kokusu baskın bir sebzedir. Damar duvarındaki kasları gevşeterek tansiyon düşürmeye yardımcı olur.
  • Pırasa: Pırasa da soğan ve sarımsaklar ile aynı ailedendir. Lif içeriği nedeniyle kolesterolü düşürür ve bağırsak hareketlerini düzenler. İçerdiği flavanoitler ve kükürtlü bileşenler sayesinde kanser koruyucudur. Ayrıca buharda pişirerek tüketildiğinde kan şekerini düşürmede etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Egzersiz

Yaz aylarında, deniz tatili yaptığımızda hemen hemen her gün yüzdüğümüz için vücudumuz hareket etmeye alışmış olur. Bu hareketliliği mevsim geçişlerinde de devam ettirmek oldukça önemlidir. Soğuyan hava ve kısalan günler, açık hava egzersizini zorlaştırabilir. Soğuyan hava ile birlikte evde daha çok vakit geçirmeye başlayıp kilo alabiliriz. Ancak vücudu aktif tutmak sonbaharın getirdiği enerjiyi artırabilir ve mevsim depresyonunu önleyebilir. Kapalı mekanlarda egzersiz yapmak veya yürüyüşlerinizi gündüz saatlerine kaydırmak gibi alternatifler düşünülebilir.

Düzenli Uyku

Günlerin kısalmasıyla birlikte melatonin üretimi artar ve vücudumuz daha fazla uyumak isteyebilir. Düzenli bir uyku düzeni, enerji seviyelerini yükseltmek ve vücudu sonbahara hazırlamak için önemlidir.

Ruhsal Sağlık

Sonbaharın getirdiği mevsimsel değişiklikler, bazı insanlarda ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Düzenli meditasyon, yoga veya terapi gibi stres yönetimi teknikleri, ruhsal sağlığımızı korumamıza yardımcı olabilir.

Sonbahar, doğanın döngüsünün bir parçası olarak vücudumuzda bazı değişikliklere yol açabilmektedir. Ancak bu mevsimi sağlıklı bir şekilde karşılamak için beslenme, bağışıklık sistemi güçlendirmesi, egzersiz, düzenli uyku ve ruhsal sağlık gibi faktörlere dikkat ederek vücudumuzu sonbahara hazır hale getirebiliriz. Kendinizi sonbaharın tadını çıkarırken, sağlığınıza da dikkat ederek hazırlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir