fbpx

Bağışıklığınızı Güçlendiren Yiyecekler

bagisikliginizi guclendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi, insan vücudunu mikroplara karşı koruyan güçlü ve kusursuz bir savunma sistemidir.  Özellikle mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, nezle, grip, boğaz ağrısı gibi pek çok hastalıkla baş edebilmenin yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmakla mümkündür.  Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolu doğanın bizlere sunduğu sonsuz seçeneklerden zengin beslenmektir. Sağlıklı besinler tüketerek vücudun dış etkenlere karşı direncini artırabiliriz. Peki, güçlü bir bağışıklık sistemi beslenme şeklinde nelere dikkat edilmeli? Sizler için hazırladık.

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Dengeli ve sağlıklı beslenme, şeker ve kalp hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa karşı korunmamızı sağlar. Mevsim geçişlerinde de soğuk algınlığı riskini en aza indirir. Bağışıklığı güçlendirmeyi destekleyici etkilere sahip besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Zencefil: İltihap önleyici özelliği ile enfeksiyonlarla savaşmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı, antiviral, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip bir kök sebzedir. İçerdiği C vitamini ile bağışıklığı destekler, grip ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir.

Zerdeçal: İçeriğindeki kurkumin ile bağışıklık hücrelerini olumlu yönde etkiler, iltihap gidericidir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma gibi saman nezlesi belirtilerini azaltır. Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olarak antikor tepkisini artırır. Antioksidan özelliği de olan zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu hastalıklara karşı korur. Zerdeçal, özellikle kış aylarında karşımıza çıkan pek çok virüs türü ve gribe karşı etkilidir.

Turunçgiller: Portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi turunçgiller C vitamininden zengin, yüksek değere sahip meyvelerdir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında çok etkili olan C vitamini suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle vücutta depolanamaz ve sentezlenemez. Bu sebeple, günlük tüketilecek C vitamini içerikli sebze ve meyveler bağışıklığı güçlendiren besinler arasındadır. Portakal turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahip meyvedir. Kış aylarında azalan bağışıklık sistemini güçlendiren portakal, üst solunum yolları hastalıklarını da önler.

Brokoli: A, C ve E vitaminlerinden zengin bir sebze olan brokoli, lif ve antioksidan özelliği ile bağışıklık artırıcı yiyecekler arasındadır. Brokolinin pişirme esnasında hafif haşlanması ya da çiğ olarak tüketilmesi içeriğindeki vitamin ve minerallerin eksiksiz alınabilmesini sağlar.

Kırmızı Birer: Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında güçlü bir yere sahip olan kırmızı biberin içeriğindeki C vitamini oranı turunçgillerin içerdiğinden daha fazladır. Kırmızı biber aynı zamanda zengin beta karoten içeriği ile vücut direncinin artmasını sağlar.

Kivi: Bağışıklık sistemini güçlendirme için C vitamininin öneminden bahsettik. Yüksek oranda C vitamini içeren kivi aynı zamanda içeriğindeki K vitamini ve potasyum ile güçlü, sağlıklı bağışıklık sistemine katkı sağlar. Meyveleri, günlük beslenme düzenine kontrollü bir şekilde ekleyerek bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Kivi iltihap oluşumuna yol açabilecek olan serbest radikallerin önüne geçerek iltihaplanmaları önlemede çok önemli rol oynar.

Ispanak: Vitamin, beta karoten ve antioksidandan zengin bir sebze olan ıspanak sağlıklı yeşil yapraklı sebzeler arasındadır. Tıpkı brokoli gibi ıspanağın da çok pişirilmemesi ve hatta mümkün olduğu kadar çiğ tüketilmesi önerilmektedir.

Sarımsak: En güçlü bağışıklık güçlendirici sebzelerden biri olarak gösterilen sarımsak, vücudu birçok enfeksiyona karşı korur. Sarımsağın içeriğinde bulunan sülfür bileşiklerinin antibakteriyel özellikleri mevcuttur. Bununla birlikte, pek çok bakteri, mantar, virüs ve parazit türüne karşı da vücut direncini artırmaktadır.

Yoğurt: Özellikle ev yoğurdunun içerisinde bulunan, bağışıklığı güçlendirmede önemli rol oynayan yoğurt, bağırsaklar için yararlı çok sayıda mikroorganizmayı barındırır. Bağırsak florasını dengeleyen bu bakteriler, bağırsakları kuvvetlendirerek enfeksiyon kapma ihtimalini de en aza indirir.

Badem: Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında bademi de sayabiliriz. Badem, içeriğindeki vitaminler ile vücudumuz için gerekli olan sağlıklı yağları da barındırır. Hem immün sistem hem de cilt sağlığı için badem önemli bir tohumdur.

Ay Çekirdeği: Ay çekirdeği B ve E vitamini ile selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından oldukça zengin bir tohumdur. Ay çekirdeği içerisinde yer alan B6 ve E vitaminleri immün sistem için önemli yere sahiptir.

Deniz Ürünleri: Deniz ürünleri içerdikleri Omega 3 ile bağışıklığı güçlendiren gıdalardır. Omega 3, sağlıklı bir vücudun hastalıklara karşı kalkan oluşturmasını sağlar. Deniz ürünlerini tüketemeyen kişiler ceviz, fındık, kabak çekirdeği ya da chia tohumu tüketerek de Omega 3’ten faydalanabilirler. Bunun yanı sıra kabuklu deniz ürünlerinde bulunan çinko minerali, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli mineraller arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir