Lahana Suyunun Faydaları

lahana suyu faydalari

Kış aylarının en çok tüketilen sebzelerinden olan lahana, suyunu sıktığımızda sağlık için bir şifa deposuna dönüşmektedir. Lifli yapısından dolayı özellikle diyet yapanların tercihi olan lahana suyu, bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını da sağlar. İçeriğinde çokça mineral barındıran, antioksidan içeriği yüksek ve bağışıklık sistemi için de güçlü olan lahana suyu neye iyi gelir, lahana suyunun faydaları nelerdir sizler için derledik.

Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Lahana suyunu düzenli tüketmek kalp ve damar sağlığı hastalıklarını önlemede etkilidir. İçeriğindeki polifenoller sayesinde kan basıncını düşürür ve kolesterolü dengeleyerek kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Damar sertliği ve damar tıkanıklığı riskini de en aza indirir. Lahana suyu içeriğinde önemli ölçüde K vitamini barındırır. K vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan, kanı pıhtılaştıran proteini aktive eder. K vitamini vücutta eksilirse bu durum kalp hastalıklarına sebep olabilir. Bu sebeple lahana suyunu düzenli olarak beslenme rutinimize kattığımızda kalp sağlığımızı da desteklemiş oluruz.
  • Sindirim sistemini rahatlatır. Vücudun günlük ihtiyacı olan lifin büyük bölümünü karşılayarak sindirime destek olur. Bu lifler toksinlerin vücut tarafından emilimlerini önleyerek, toksinleri vücuttan atar ve bu esnada kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili olur. Şeker emilimini yavaşlatır, kandaki şeker seviyesini düşürür. Dolayısıyla insülin üretimini arttırır. Lahana suyu hem lif hem de yüksek orada su barındırdığından kabızlık sorununun da önüne geçer.
  • Lahana suyu günlük besleneme rutinine eklendiğinde içerdiği glutamin ile vücuttaki iltihaplarla savaşır. Solumun yolları rahatsızlıkları, nezle, grip ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların yarattığı iltihaplı etkiyi içeriğindeki C vitamini sayesinde azaltır. Solumun yolunu rahatlatıcı etkisi ile lahana suyu boğazı yumuşatarak, boğaz enfeksiyonu ve bademciklerde oluşan iltihaplanmayı da temizler.
  • Romatizma sorunlarına iyi gelir. İçeriğindeki A vitamini ile kemik yapısını güçlendirir ve romatizmal eklem ağrılarına da etki eder. Kas ve kemik ağrıları için doğal bir alternatiftir.
  • Lahana suyu kanı temizler. Kan değerleri düşük olduğunda lahana suyu içilmesi önerilmektedir. Lahana suyu kansızlık sorunu yaşayanlar için de harika bir seçimdir. Düzenli tüketildiğinde kan değerlerini yükseltir, düzenler.
  • Cildin pürüzsüz ve güzel görünmesini sağlar. Cilt sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Antioksidan ve mineralden zengin lahana suyu, ciltte yağlanma ve sivilce oluşumunu önler. Lahana suyu toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağladığından cildin canlanmasına ve yenilenmesine de destek olur. Ergenlik dönemindeki kişilerin akne problemlerine iyi gelir. Lahana suyu, kükürt içeriği ile zayıf saçları daha güçlü hale getirir ve saç dökülmesinin önüne geçer. Saçların parlamasını, yumuşamasını ve kırılmadan sağlıklı uzamasına destek olur. Bununla birlikte cilt yanıklarına da iyi gelebilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini artırır. Vücuda enerji verir, daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlar.
  • Zayıflamaya yardımcıdır. İçeriğindeki zengin lifler sayesinde metabolizmayı hızlandırır, tok tutmayı sağlar. Yağ yakıcı ve ödem atıcı özelliğe sahiptir. Özellikle bel bölgesindeki yağların azalmasında etkilidir. Selülitlerin giderilmesinde de yardımcı rol oynar. Lahana suyu içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağırsaklarda oluşan zararlı maddelerin atımını kolaylaştırır. Bu sayede ödem ve şişlik sorunları giderilir. Kilo verme amaçlı lahana suyu kürü yapılırken, yemeklerden 1 saat önce ya da yemeklerden 2 saat sonra tüketilmesi önerilmektedir. Bu kür 3 gün uygulanıp ara verilip, 3 gün tekrar devam edilerek yapılabilir. Bu noktada lahana suyu ne işe yarar sorusunun cevabı şu şekilde açıklanabilir; lahana suyunun içeriğindeki vitamin ve mineraller metabolizmayı harekete geçirir. Ayrıca içeriğindeki kükürt bağırsak sağlığını da korurken diğer taraftan bağırsakların daha kolay çalışmasını ve yemeklerin iyi sindirilmesini sağlayarak kilo verme sürecini kolaylaştırır.
  • Lahana suyu içeriğindeki sülfür bileşenleri ile bazı kanser türlerinin önlenmesinde etkilidir. Akciğer, mide ve kolon kanserlerini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bağırsak sisteminin daha hızlı çalışmasını desteklediğinden kolon kanserine karşı da koruyucu etki gösterdiği söylenmektedir. Lahananın sıvı halde tüketilmesi, yumurtalık kanseri riski taşıyan kadınların tedavi sürecinde destekleyici rol oynadığı belirtilmiştir.

Kaynatılmış Lahana Suyunun Faydaları

Lahana suyunu slow juicer ile sıkıp tüketebileceğiniz gibi kaynatarak da elde edebilirsiniz. Haşlanmış lahana suyunun faydaları da tıpkı sıkarak tükettiğiniz gibi kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum ve iyot açısından zengin polifenolleri barındırmasıdır. Bu polifenoller sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra B6, K ve C vitamini yönünden de zengin lahana suyu, hafıza kaybını önlemeye de destek olur. Alzheimer hastaları için hafızayı arttırma amaçlı önerilmektedir. Fazla miktarda potasyum içeriği ile inme yani felç riskini de en aza düşürdüğü bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir