Nar Suyunun Faydaları

nar suyunun faydalari

Nar meyvesi binlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu şifa dolu lezzetli ve sulu meyve, antioksidan yönünden zenginliğiyle yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olur. Her gün sadece bir bardak nar suyu içmenin faydalarını siz de öğrendiğinizde beslenme rutininize eklemek isteyeceksiniz. Peki, nar suyunun faydaları nelerdir? Sizin için hazırladık.

Bir nar, yetişkinler için günlük gerekli miktarın %30- %40’ı olan yaklaşık 30 mg C vitamini sağlar. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir.

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nar; A, B, C ve K vitamini, potasyum, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, fosfor mineralleri ve folik asit içerir. Antioksidan özelliklere sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve vücudu dış etkenlerden korur. Bir bardak nar suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılarken, bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Gün içinde bir bardak nar suyuyla alacağınız besin değerleri, vücut direncinizi artırmaya çalışırken aynı zamanda hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturmanıza yardımcı olur.

Nar suyu, kalp ve damar hastalıklarına karşı çok etkili bir içecektir. Yapılan araştırmalar nar suyunun kalp sağlığını destekleyen önemli miktarda antosiyanin ve antoksantin içerdiği göstermiştir. Kolesterol, tansiyon, kalp sağlığı için iyi bir destekçi olan nar suyu, düzenli ve dengeli içildiğinde içeriğindeki bileşenlerle yaşam kalitenizi artırabilir. Nar suyu, kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Damar içi temizliği için çok faydalı olan nar suyunun bu özelliğiyle inme, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı bedeni koruduğu bilinmektedir.

Nar Suyunun Cilde Faydaları

Nar suyunun cilde faydaları da oldukça fazladır. Nar suyu içeriğindeki B ve C vitaminleri ile nar çekirdeğinin yağında bulunan punisik asit sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Cildin kolajen üretimini destekler, hücrelerin canlanmasına, korunmasına ve cildin yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar ile ciltte oluşan yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır. Antioksidanlar cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve böylece cilt daha genç ve parlak bir görünüme sahip olur.

Nar suyu içeriğindeki C vitamini sayesinde matlaşmış ve kuru ciltlerin nemlenmesinde büyük rol oynar. Yapılan araştırmalara göre, nar suyundaki antioksidanlar UV ışınlarına karşı da cildi doğal yollardan korur. Nar suyu günlük olarak tüketildiğinde güneş kreminin etkilerini artırdığı da bilinmektedir.

Narın, anti-inflamatuar özelliği vardır. Bu nedenle ciltte oluşan iltihap, sivilce ve kızarıklıkları iyileştirebilir. Nar suyu bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişiler için yararlı olabilir.

Nar suyunun mideye de faydaları vardır. Midede oluşan şişkinlik, hazımsızlık ve ödem gibi problemleri hafifletir. Sindirimi kolaylaştırır.

Nar suyu neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da bilişsel sağlıktır. Nar suyu beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekler. İçeriğindeki antioksidanlar ve yüksek miktardaki faydalı fitokimyasallar düzenli tüketildiğinde Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur ve hafızayı korur.

Nar suyunun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Nar suyunun idrar söktürücü özelliği bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde ödem atmaya, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve içerdiği yüksek miktardaki antioksidanlar ve polifenoller ile vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur.

Nar Suyu Besin Değeri

1 bardak (200 ml) nar suyunun besin değerleri;

  • Kalori: 106 kkal
  • Karbonhidrat: 26 g
  • Yağ: 0.1 g

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir