fbpx

Oil Pulling Nedir? Faydaları Nelerdir?

oil pulling nedir

Günümüzde, doğal ve geleneksel yöntemlere olan ilgi tekrar artmaya başladıkça, Oil Pulling adı verilen geleneksel bir uygulama da popülerlik kazanmıştır. Doğadan gelen ve doğanın sunduğu şifa verici bitkisel yağların kullanımı bedenimiz için çok değerli. Ülkemizde en çok üretilen zeytinyağının dışında avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı doğal ve bitkisel yağların en değerli olanlarındandır. Peki, oil pulling nedir ve sağlığımıza olan potansiyel faydaları nelerdir? İşte bu konuda detaylı bir inceleme.

Oil Pulling Nedir?

Türkçe’ye yağ çekme olarak çevrilmiş olan oil pulling, genellikle hindistancevizi yağı veya susam yağı gibi bitkisel yağlar kullanılarak yapılan bir geleneksel Ayurveda uygulamasıdır. Bu uygulama, sindirim sistemimizin başlangıç yeri olan ağız içindeki bakteri ve toksinleri çekmek ve temizlemek amacıyla ağızda yağ çalkalama işlemidir.

Bu, ağız hijyenini artırmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yönelik bir doğal tedavi sunmaktadır. Yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içecekler ağzımızdan vücudumuza ilerlerken dışarıdan alınan mikroplar da ilk ağzımıza girmiş olur ve oradan iç organlarımıza ilerler. Ağzımıza yerleşen tüm bakteriler zamanla organlarımızın sağlığını etkilemeye başlayabilir. Birçok doktor hastalıkların öncelikle ağızda başladığı konusunda hem fikirdir.

Diş fırçalama ya da diğer diş temizleme uygulamaları bakterileri ağızdan uzaklaştırmada etkili olmuyor işte bu noktada oil pulling uygulaması en etkili çözüm oluyor. Ayurveda temelli oil pulling, yağ çekme yöntemi Hindistan kökenli bir uygulamadır.

Oil Pulling Nasıl Yapılır?

Oil pulling sabahları aç karnına yapılan bir uygulamadır. Güvenilir bir yerden aldığınız Hindistan cevizi yağı ile uygulama yapmak genel sağlık için oldukça önemli bir noktadır. Yaklaşık 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzımıza alarak bu yağı ağız içinde 15-20 dakika kadar dişlerimizin arasında döndürüyoruz. Bu işlemi en az 15 dakika yapmak oldukça önemli.

Hindistan cevizi yağını ağızda gargara yapmadan sadece dişlerin arasında gezdirmeliyiz, yağ boğazımıza inmemeli. Yağı kesinlikle yutmadan bir peçeteye tükürerek çöpe atıyoruz. Oil pulling işleminden sonra dişlerimizi fırçalıyoruz.

Oil Pulling İşleminin Faydaları

Oil pulling işleminin ilk faydası ağızda görülmeye başlar. Oil pulling, ağız içindeki bakteri ve diğer zararlı maddeleri çekerek ağız hijyenini artırabilir. Ağız kokusu problemini en aza indirir, tat duyusunu iyileştirebilir. Uygulama diş eti sağlığını iyileştirebilir ve diş minesini güçlendirebilir. Çürükler, diş eti kanamaları ve tartarlar da oil pulling sayesinde etkisiz hale gelir.

Bazı araştırmalar, oil pulling’in genel sağlığı destekleyebileceğini, bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve vücuttaki toksinleri atabileceğini öne sürmektedir. Bunun yanı sıra uykusuzluk, egzama ya da yüksek kan şekeri gibi sorunlar yaşayan kişilerin de oil pulling işlemini günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmeleri bu problemler ile daha kolay savaşmalarına katkı sağlar.

Oil pulling, birçok kişi için doğal bir ağız bakım yöntemi olarak kabul edilir. Ancak, bu konuda daha fazla bilimsel araştırma ve kanıt gereklidir. Herkesin vücut yapısı farklı olduğundan, oil pulling’e geçmeden önce bir uzman doktor ile konuşmak her zaman doğru yaklaşım olacaktır. Oil pulling tek başına diş fırçalama ve diş ipi kullanmanın yerine geçmez. Günlük ağız hijyenine dikkat ederek, sağlıklı bir ağza sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir