fbpx

Sebze Suyu Nasıl Yapılır?

sebze suyu nasil yapilir

Günlük yaşantımızda tükettiğimiz işlenmiş gıdalar, çevresel toksinler ve yaşadığımız stres vücudumuzu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dönem dönem vücudu tüm bu toksinlerden arındırmak, vücudu temizlemek ve canlandırmak amacıyla uygulanan sebze suyu detoksu çok faydalı bir uygulamadır. Hazır paketli içecekler yerine ev yapımı detoks sebze suyu tüketmek, vücudunuzu doğal ve sağlıklı bir şekilde arındırmanın harika bir yoludur. Bu yazıda sizlere evde kolayca sebze suyu nasıl hazırlanır, sebze suyu detoksu nasıl yapılır ve sebze suyu tarifi hakkında bilgi vereceğiz.

Sebze Suyu Detoksunun Faydaları

Sebze suyu detoksu, vücudu toksinlerden arındırma, ödem atma ve hatta kilo vermeye yardımcı olan, sadece sebze ve az miktarda meyvelerden yapılan suların tüketilmesini içeren bir beslenme modelidir. Sebze suyu detoksu genel olarak 3 ila 10 güm olarak önerilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hiçbir sağlık sorununuzun olmaması ve bir uzman kontrolünde ilerlemesidir. Sebze suyu detoksunda ıspanak, salatalık, kereviz sapı, pazı, limon etkili olarak kullanılmaktadır.

Kilo Kontrolünü Kolaylaştırır: Sebze suyu detoksu yüksek lif oranına sahip sebzeler ile yapılırsa kilo verme sürecini destekler. Bu lifler iştahınızı kontrol etmenizi sağlayarak sizi uzun süre tok hissettirir. Böylece yemek yeme süreniz uzayabilir ve kilo kontrolü sağlanır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Sebze suları içerdikleri fitokimyasallar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu besinler sizi özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı korur.

Sindirim Sistemini Güçlendirir: Sebze suyu detoksunun sindirim sistemi üzerinde yatıştırıcı ve iyileştirici etkileri vardır. İçeriğinde bulunan sebzelerin besin değerlerinin emilimi sırasında sindirim sistemini rahatlatır.

Kolesterolü Dengelemeye Yardımcı Olur: Her gün düzenli tüketilen sebze sularının kolesterolü dengelediği gözlemlenmiştir.

Vücut pH’ını Düzenler: Sebze suları vücudun enerjisini artırmanın yanı sıra pH seviyesini de dengeler. Vücudu kısa sürede alkali yapar.

Sebze Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?

Sebze suları ister ister bir diyet programına bağlı olarak istenirse de günlük beslenme düzenine eklenerek tüketilebilir. Bazı sebzeler gün içinde istenildiği kadar tüketilebilirken lahana, domates, pancar, havuç gibi sebzeler de ise ölçülü davranmakta fayda vardır. Katı meyve sıkacağı ile tarifler hazırlandıktan sonra en kısa sürede bekletilmeden tüketilmesi önerilmektedir. Sebze suyu diyetini ara öğün ya da ana öğün olarak da kullanmak tercihe bağlıdır. Sebze suları hem besleyici hem de yağ yakıcı özelliklere sahip olabilmektedirler.

Vitamin ve Mineral Deposu

Yeşil yapraklı sebzeler, birçok vitamin ve mineral bakımından zengin kaynaklardır. Özellikle A, C, K vitaminleri ile demir, kalsiyum, folik asit ve potasyum gibi mineralleri içerirler. Bu besin öğeleri, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine, kemik sağlığının korunmasına, kan dolaşımının iyileştirilmesine ve enerji üretimine yardımcı olur. Ayrıca, antioksidanlar açısından da zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, serbest radikallerle savaşarak hücrelerimizi korur ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Yeşil yapraklı sebzeler sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bu sebzeler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer sağlık yararları açısından zengin bir kaynak sağlarlar. Ayrıca, düşük kalorili olduklarından dolayı kilo kontrolünde de yardımcı olurlar. Bazı yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak ve brokoli gibi, kanserle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindirler. Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, birçok kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların riskini azaltabilir. Bu nedenle, sağlıklı beslenmenin önemli bir bileşeni olarak, günlük beslenme planlarımızda mutlaka yer almaları gerekmektedir.

Green Juice Tarifi

Malzemeler

  • 5-6 yaprak ıspanak
  • 3-4 yaprak pazı/karalahana
  • ½ bağ maydanoz
  • 2 adet salatalık
  • 1/2 yeşil elma
  • 1 adet limon (kabukları soyulmuş)
  • 1 parça taze zencefil

Tüm malzemeleri juice aparatını taktığınız Hurom’un haznesine koyup, homojen bir kıvam alana dek karıştırın.

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz sebze suyu tarifleri ile vücudunuzu arındırmak ve canlandırmak yaşam şeklinize katabileceğiniz en güzel yatırımlardan biri olacaktır. Bu içecekleri düzenli olarak tüketerek, vücudunuza ihtiyacı olan vitamin, mineral ve antioksidanları almanız mümkündür. Sağlığınıza ve enerjinize katkıda bulunmak için sebze sularını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Vücudunuzun çok kısa sürede size gözle görülür karşılık verdiğini fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir