fbpx

Elma Suyu Nasıl Yapılır?

elma suyu nasil yapilir

Yetişkinler, çocuklar ve hatta bebekler tarafından en çok tercih edilen meyve suları arasında yer alan elma suyu, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli içeceklerden biridir. Tam bir şifa deposu olan elma suyu evde de kolay bir şekilde hazırlanabilir. Elma doğası gereği yoğun şekerli bir meyve olduğundan elma suyu yapımı esnasında ilave şeker kullanmaya gerek yoktur. Bu noktada evde elma suyu nasıl yapılır ya da elma suyu konsantresi nasıl yapılır gibi konuları sizler için derledik.

Elma Suyunun Faydaları

Ev yapımı meyve suyu konusunda kuşkusuz en çabuk hazırlanabilecek ve ulaşılması en kolay olanlarından biri elma suyudur. Elma suyu bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra B3 ve E vitaminlerinden de oldukça zengindir. İçeriğinde bolca pektin içeren elma suyu, kan şekerini de kontrol altında tutabilmektedir.

Yapılan pek çok araştırma elma suyunun aynı zamanda baş ağrıları içinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Elmanın içeriğindeki K, C, E, B6 ve A vitaminlerinin hem kemiklere hem de çocukların beyin gelişimine yararı bulunmaktadır. Tüm bu vitaminlere ilave elmanın içeriğinde bakır, magnezyum, manganez ve fosfor da bulunmaktadır.

Kolesterolü düşürüp dengede kalmasına yardım eden elma suyu, böbreklerin de temizlenmesinde önemli rol oynuyor. Elma suyu mide rahatsızlıkları, sindirim ve gut hastalığının tedavisinde de destekleyici özellikler taşımaktadır. Elma suyu düzenli tüketildiğinde tansiyonun yükselmesinin önüne de geçilmesini sağlar.

Yaşınız kaç olursa olsun ister yetişkin ister çocuk bu mucize meyvenin suyunu düzenli tükettiğinizde vücuda zararlı bakterilerin ve virüslerin girmesine karşı da etkili bir yol izlemiş olursunuz. Elma suyunun büyüme çağındaki çocuklar için de mucizevi bir içecek olduğunu atlamamak gerekir.

Elma Suyu Nasıl Yapılır?

Yüksek oranda lif, B3 ve E vitaminleri içeren elma suyu potasyum açısından da çok zengindir. Hazır, paketlenmiş olarak satılan elma suları yerine evde günlük olarak, taze taze sıkıp tüketmek elma suyunun gerçek faydalarını almanızı sağlar.

Tüm Hurom Slow Juicer modelleriyle kolayca ve hızlıca elma suyu sıkabilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz elma suyu herhangi bir koruyucu içermez, bu da elma suyunu hemen tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

Elma Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?

Konsantre elma suyu hazırlamak oldukça pratiktir ve evde kolaylıkla yapılabilir. Önemli olan doğru adımların uygulanmasıdır. Elma suyu yaparken seçtiğiniz türdeki yeşil ya da kırmızı elmalar alınır. Elmalar yıkanıp temizlendikten sonra kalın süzgeç takılmış Hurom’un haznesine atılıp suyu sıkılır.

Hurom ile sıkılan elma suyunu ekstra süzgeçten geçirmenize gerek yoktur. Sıkılan elma suyu bir tencerenin içine alınarak kısık ateşte koyulaşana kadar iyice kaynatılır. Ayrıca isteğe bağlı olarak elma suyunun içerisine agave şurubu ya da tarçın da eklenebilir. Bu kısım tamamen sizin damak zevkinize bağlıdır. Böylece elma suyu konsantresi de hazırlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir