Vejetaryen ve Veganlarda B12

vejetaryen ve veganlarda b12

B12 vitamini insan yaşamı için son derece önemlidir. Bu sebeple vegan ve vejetaryen beslenen kişilere neredeyse ilk sorulan soru B12 kaynağını nereden aldıklarıdır. B12 vitamini sanılanın aksine hayvanlar tarafından değil bakteriler tarafından üretilmektedir ve en büyük kaynağı ise topraktır. Bu yazıda, vejetaryen ve veganların B12 vitamini hakkında bilmesi gerekenleri ele alacağız.

B12 Vitamini Nedir ve Neden Önemlidir?

B12 vitamini, sinir sistemi sağlığı için hayati öneme sahip olan bir suyla çözünen bir vitamindir. Aynı zamanda DNA sentezi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Vücut, B12 vitamini üretemez, bu yüzden dışarıdan besinlerle alınması gerekmektedir.

B12’yi Hayvanlar mı Üretir?

B12 vitamininin insan yaşamı için son derece önemli olduğundan bahsettik. Dopada bazı bakteriler B12 vitamininin üretilmesini sağlar. İnsan ve hayvanların bağırsaklarında bulunan bakteriler çok az miktarda B12 üretir. İnsanlar vücutlarında üretilen, emilimi gerçekleşmeyen B12’yi kullanamadıkları için bunu dışarıdan alırlar. Çoğumuz B12 vitamini söz konusu olduğunda bunu hayvansal bir kaynak olarak, hayvanlar tarafından üretilen, kırmızı et gibi hayvansal gıdalar ile vücudumuza alabileceğimiz bir vitamin olarak düşünürüz. Oysa B12 direk hayvanlar tarafından üretilen bir vitamin değildir. Hayvanlar B12’yi topraktan alırlar.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bunlar arasında yorgunluk, halsizlik, sinir sistemi bozuklukları, bellek problemleri ve anemi bulunur. Uzun süreli B12 eksikliği ciddi ve kalıcı sinir hasarına yol açabilmektedir. Bu saydığımız belirtilerin bir çoğu günlük yaşantımızda hepimizde görülebilecek belirtilerdir. Bu sebeple B12 eksikliğinin anlamanın en doğru yolu düzenli tahlil yaptırmaktır.

Vejetaryen ve Veganlar için B12 Alımı Nasıl Sağlanır?

Bitkisel beslenen kişiler B12 vitaminini hayvanları aracı kullanarak almak yerine direk olarak takviye alarak hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam edebilirler. İşte bazı B12 kaynakları:

 1. B12 Takviyesi: Çoğu vejetaryen ve vegan multivitaminlerde veya ayrı B12 takviyelerinde bulunan B12 vitamini alabilirler. Bu, eksikliği önlemenin güvenli bir yoludur.
 2. B12 İçeren Besinler: Bazı bitkisel gıdalar B12 vitamini içerebilir. Bunlar arasında B12 vitaminiyle takviye edilmiş tahıllar, bitkisel sütler, mayalı gıdalar, bazı deniz yosunları ve bazı mantar türlerinde bulunur.
 3. Besin Mayaları: Besin mayaları, özellikle veganlar için zengin bir B12 kaynağıdır. Birçok vegan tarifinde kullanılabilir ve salatalar, çorbalar ve çeşitli yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

B12 Ne İşe Yarar?

 • Hücre üretiminin devamını sağlamayı destekler.
 • Tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Kansızlığın önüne geçer.
 • Bağışıklık sisteminin korunmasında etkilidir.
 • Kemik erimesini önler.
 • Hafıza ve bilişsel fonksiyonlar üzerinde fazlaca etkilidir.
 • Alzheimer ve demans gibi rahatsızlıkların oluşumunu geciktirir.
 • Merkezi sinir sistemini güçlendirir.
 • Kolesterolü düşürmede etkilidir.

Vejetaryen ve vegan yaşam tarzını benimseyenler için B12 vitamini eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple, bu tarz beslenme düzeni uygulayan bireylerin B12 alımını sağlamak için dikkatli olmaları ve takviyeleri düzenli olarak kullanmaları önemlidir. Çeşitli kaynaklardan B12 vitamini alarak dengeli bir beslenme rutini oluşturmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir