Alkali Su Nasıl Yapılır?

alkali su nasil yapilir

Alkali su, pH seviyesi normal suyun üzerinde olan ve bazik özelliklere sahip bir su türüdür. Ph değeri suyun içerisindeki hidrojen miktarını ve hidroksil miktarını gösterir. Bu durum, suyun asidik mi alkali mi olduğunun kimyasal ifadesidir. Alkali su, normal suyun (pH 7) üzerinde bir pH değeri olan içme suyu türüdür. Genellikle 8 ila 9 arasında pH değerine sahiptir ve temel olarak sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin yüksek konsantrasyonlarına sahiptir. Alkali suyun, vücut pH dengesini düzenlemeye yardımcı olabileceği, antioksidan özelliklere sahip olduğu ve sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyebileceği gibi çeşitli sağlık faydaları olduğu düşünülmektedir.

Suyu Alkali Yapmak Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalara göre pH değeri 7’den yüksek suları tüketmek kişileri kalp hastalıklarından ve felç riskinden koruyabilmektedir. Bunun yanı sıra suyu alkali yapmanın diğer birçok faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Vücudun enerji seviyesini yükseltir.
  • Kemik güçlenmesini artırır ve diş rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Kanın pH seviyesini dengeler.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Yaşlanma sürecini yavaşlatır.
  • Vücudu nemli tutar.
  • Vücuttaki zararlı kimyasalların atılmasını sağlar.
  • Sindirim sürecini hızlandırır.
  • Cilt ve saça canlılık verir.

Alkali Su Evde Nasıl Yapılır?

Alkali su elde etmek için birkaç yöntem vardır, ancak en yaygın yöntemlerden biri suya bazik mineral veya iyonlar eklemektir. Alkali su, bazik mineralleri içeren normal içme suyunun pH değerini artırmak suretiyle hazırlanabilir. Suyu alkali yapmanın temel adımları şu şekilde sıralanabilir;

Limonlu Su

Suyu alkali yapmak için limon kullanımı bilinen en yaygın diğer yöntemdir. Limonlu su içmek, vücutta alkali etkisi yaratabilir. Limon asitli bir meyve olsa da sindirim süreci sonucu vücutta alkali bir etki yaratır. Peki limonla alkali su nasıl yapılır? Bir bardak suya taze limon sıkarak veya dilimleyerek alkali etkisi olan bir içecek elde etmek mümkündür.

Mineral Ekleme

Arıtılmış suya alkali mineral ekleyebilirsiniz. En yaygın kullanılan alkali mineraller, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyumdur. Bu mineraller, suyun pH seviyesini artırarak alkali özellikler kazanmasına yardımcı olur. Bu mineralleri genellikle tablet, toz veya damla formlar şeklinde bulunmaktadır.

Çeşme Suyu Alkali Nasıl Yapılır?

Alkali filtreler, musluk suyundan alkali su elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu filtreler, suya bazik mineraller ekler ve pH seviyesini yükseltir. Ancak, filtrelerin etkisi su kalitesine ve filtre teknolojisine göre değişiklik göstermektedir. Musluk suyu ya da kaynak suyu bir su arıtma cihazı veya filtre kullanarak temizlenir. Su, klor ve diğer zararlı maddelerden arındırılır.

Alkali İyonize Su Nasıl Yapılır?

Su iyonizerleri evlerde çeşmeden akan suya monte edilerek, elektroliz işlemi ile suyu alkali ve asidik olarak ayırır. Bu cihazlar genel olarak suyun %70’ini alkali olarak üretir. İyonize su, normal alkali suya kıyasla antioksidanlar için daha yüksek bir potansiyele sahiptir. Su iyonizeri seçerken tıbbi cihaz sertifikalı ürünleri araştırmanızı önermekteyiz. https://www.biontech.com.tr/ adresini ziyaret ederek su iyonizerleri hakkında çok detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali su cilt sağlığından iç organlara kadar fayda sağlayan bir sudur. Cildi besler ve güzelleştirir. Cilde ihtiyacı olan nem dengesini sağlar. Yapılan araştırmalar böbreklerde oluşabilecek taşların oluşumunu engellediğini ve böbreklerin çalışma hızını artırdığını tespit etmiştir. Sindirim sistemini güçlendirir ve düzenler. Aynı zamanda bağırsak sağlığını da korumaktadır. Daha çok asidik beslenme düzeni olan kişiler için asidin vereceği zararlardan kişiyi korur ve rahatsızlanmaların önüne geçer. Enerji düzeyini artırarak kişileri gün boyu enerjik tutar ve yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Bunun yanı sıra zayıflamak isteyenler için de diyet ve spor ile birlikte tüketildiğinde daha hızlı zayıflamaya yardımcı olur. Alkali su, normal suya kıyasla daha hızlı ve etkili bir şekilde hücrelere nüfuz edebilir. Bu da vücudu daha iyi hidrate edebileceği anlamına gelir.

Alkali su, pH değeri normalden yüksek olan bir içme suyu türüdür. Genellikle 8 ila 9 arasında pH değerine sahiptir ve bazik özellikleri nedeniyle bazı insanlar tarafından sağlık faydaları olduğuna inanılmaktadır. Bazik mineraller içeren bu içme suyu pek çok sağlık faydasına sahiptir. Unutmayın, sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir