C Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

c vitamini hangi meyvelerde var

C-Vitamini Nedir?

İster kış mevsimi olsun ister yaz, vücut direncinin kuvvetli olması için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücudun savunma sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruma altına alan en önemli vitamin ise C vitaminidir.

C vitamini cildin kolajen üretimini desteklemenin yanı sıra bağ dokularının, damarların ve kıkırdakların yenilenmesine de yardımcı olur.

İnsan vücudu çoğu hayvanın aksine, C vitaminini endojen olarak sentezleyemez yani C vitaminini depolamaz. Bu sebeple her gün düzenli olarak dışarıdan meyveler ya da takviyelerle C vitamini alır.

Vücutta C vitamininin eksikliği kalp ve kanser gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Saç dökülmesi, diş eti çekilmeleri ya da kanamaları, ciltte oluşan sorunlar da C vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

C vitamini soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda ilk aklımıza gelen, en doğal ilaçtır. Vücudu toksinlerden ve enfeksiyonlardan arındırmaya yardımcı olur. Yüksek tansiyonu dengeleyerek, kalp ve damar sağlığını korumak için en gerekli vitaminlerden biridir. Hücre ve dokuların yenilenmesine yardımcı olarak kanser hastalığını oluşturan faktörleri ortadan kaldırır. Ayrıca C vitamini vücuttaki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve ruh halini de dengeler.

Günlük Alınması Gereken C-Vitamini Oranı Nedir?

Günlük alınması gereken C vitamini miktarı bireyin yaşına göre değişmektedir.

20 yaş ve üzeri yetişkinlerde ortalama günlük 75 mg C vitamini alınması tavsiye edilmektedir. Bu oran 1-3 yaş arasında 35 mg, 4-9 yaş arasında ise 50-60 mg olarak değişiklik göstermektedir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Doğanın bize sunduğu pek çok meyve ve yeşil yapraklı sebzede C vitamini bulunmaktadır. C vitamini içeren besinleri her gün düzenli olarak tüketerek vücudun ihtiyacı olan bu vitamini doğal olarak alabilmekteyiz.

Hangi meyvelerde C vitamini var diyecek olursak da en önemlilerini sizin için sıraladık:

 • Portakal: Kuşkusuz C vitamini deyince hepimizin ilk aklına gelen meyve portakal olmuştur. Portakal aynı zamanda lif, folik asit, potasyum ve A vitamininden de çok zengin bir meyvedir. 100 gr portakal ile bir yetişkinin günlük olarak alması gereken C vitaminin büyük kısmı karşılanmış olur.
 • Limon: Genel olarak salatalarda kullanılan limon yüksek oranda C vitamini içermektedir. 100 gr limon %73’lük bir oranla bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. A vitamini, lif, sağlıklı yağ asitleri, karbonhidrat, protein, demir, potasyum ve kalsiyumdan da zengin bir meyvedir. İçeriğindeki C vitamini ve diğer bileşenler ile güçlü bir antioksidandır.
 • Greyfurt: Tıpkı portakal gibi bir turunçgil olan greyfurt çok ekşi tadıyla pek tercih edilmese de yüksek oranda C vitamini içermektedir. A vitamini, lif, karbonhidrat, potasyum, demir ve kalsiyum bakımından da zengin bir meyvedir. 100 gr greyfurt 44mg C vitamini içermektedir. Bu da bir yetişkinin günlük olarak yaklaşık C vitamini ihtiyacının %73’ünü karşılamaktadır.
 • Kivi: Kivi, C vitamininden en zengin meyveler arasında yer almaktadır. Folik asit, lif ve potasyum açısından çok zengin olan kivi bir yetişkinin günlük olarak ihtiyacı olan C vitamini miktarının tamamını karşılar. 100 gr kivi 60 mg C vitamini içermektedir. Kivi çekirdekleri Omega 3 yağ asitleri içeriğiyle vücudumuz için çok faydalıdır.
 • Mandalina: Mandalina içeriğindeki yüksek orandaki C vitamini ile soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Yüksek bir antioksidan kaynağıdır. A vitamini özelliği ile göz sağlığına iyi gelir. 100 gr mandalina 43 mg C vitamini içerir ve bu da günlük alınması gereken C vitamini miktarının %70’ini karşılar.
 • Yaban Mersini: Yaban mersini C ve E vitaminleri, demir, potasyum, lifler ve folik asitten zengin bir meyvedir. Yaban mersini bağışıklığı ve hafızayı güçlü tutar. Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur, göz sağlığı için de çok faydalıdır. 100 gr yaban mersini 30 mg C vitamini içerir ve bu oran da bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının %50’sini karşılar.
 • Kavun: Kavun da diğer meyveler kadar fazla miktarda olmasa da içeriğinde C vitamini olan besinler arasındadır. Vücudun yaz aylarında da bağışıklık sistemini güçlü tutmaya ihtiyacı vardır. Ve bu yaz aylarının lezzetli meyvesi C vitamininin yanı sıra A vitamini, folik asit ve potasyum açısından da zengindir. 100 gr kavun yaklaşık olarak 20 mg C vitamini içerir. Günlük alınması gereken oranın sadece %33’ünü karşılar.
 • Kuşburnu: Kuşburnu çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. A vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor da içerir. 100 gr kuşburnu 426 mg C vitamini içerir. Bu oran bir yetişkin için günlük olarak alması gereken C vitaminini fazla fazla karşılar.
 • Çilek: Çilek kalorisi düşük, lif ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir. Çok iyi bir C vitamini, folik asit ve mangan kaynağıdır. 100 gr çilek 65 mg C vitamini içerir. Bu oran bir yetişkinin günlük olarak alması gereken C vitamini oranının çoğunu karşılar.
 • Domates: Bir orta boy domates, çiğ yendiğinde yaklaşık olarak 20 mg C vitamini içerir. Domates pişerken C vitamini seviyesi düşer. Fakat içeriğindeki antioksidan likopenin oranı ısı ile yükselir. Mevsiminde domatesi çiğ ya da pişmiş yemek oldukça faydalıdır.
 • Ananas: Ananas C vitamini açısından zengin meyveler arasında yer almaktadır. A vitamini, karbonhidrat, kalsiyum, potasyum ve demir de içeren ananas yüksek orandaki bromelain enzimi ile proteinlerin kolay parçalanmasına da yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır, vücutta selülit oluşumunun önüne geçer. 100 gr ananas yaklaşık 48 mg C vitamini içerir. Günlük ihtiyacın %80’ini karşılar.
 • Mango: İçeriğinde C vitamini bulunan besinlerden biri de mangodur. Mango C vitamininin yanı sıra A vitamini, folik asit, potasyum ve lif bakımından da zengin bir meyvedir. 100 gr mango 36 mg C vitamini içerir ve bu oran da günlük C vitamini ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır.

Sağlıkla Hurom’layın!

C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabını yukarıda kısaca özetledik. Huromla yapacağınız sağlıklı içeceklerinizden C vitamini içeren meyveleriniz eksik olmasın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir