fbpx

Evde Sağlıklı Meyve Suyu Nasıl Yapılır?

evde saglikli meyve suyu nasil yapilir

Günümüzde sağlıklı yaşam trendleri ile ilgilenen kişilerin sayısı her geçen gün artmakta. Birçok insan daha iyi bir yaşam tarzı benimsemeye çalışırken beslenme düzenini de değiştirmekte. Beslenme düzeninin bir parçası olarak, evde yapılan özellikle sebze ve meyve suları da tüm besin değerlerinden yararlanılabilecek sağlıklı içecekler elde etmeyi sağlıyor. Bu yazıda, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sağlıklı sebze ve meyve suları tariflerini bulabilirsiniz.

Malzemeleri Hazırlama

Sağlıklı meyve ve sebze suları yapmak için taze ve organik meyve&sebzeleri tercih etmekte fayda vardır. Böylece tarım ilaçları ve meyveleri korumak için kullanılan kimyasal ilaçlardan mümkün olduğu kadar uzak durmuş olursunuz. Meyvelerinizi iyice yıkadıktan sonra, kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarmanız gerekebilir. Hurom dişinizin ısırabildiği tüm sebze ve meyve çekirdeklerinin suyunu sıkabilmektedir. Bazı meyvelerin kabukları da sağlıklıdır, bu yüzden meyveye bağlı olarak kabukları da kullanabilirsiniz. Örneğin, elma ve armut gibi meyvelerin kabukları lif açısından oldukça faydalıdır, bu bağırsak sağlığınız için de çok önemlidir.

Meyve ve Sebzeleri Sıkma

Meyve ve sebzeleri sağlıklı bir şekilde, vitamin ve mineral değerlerini koruyarak sıkmak için Hurom en büyük destekçiniz olacaktır. Sebze ve meyveleri Hurom’un haznesine yerleştirin ve meyve suyunu bir kabın içine akıtmasını sağlayın. Hurom ile sıkılan hiçbir sebze ve meyve suyu için ekstra süzme işlemi yapmanıza gerek yoktur. İçeceklerinizi besin değerleri korunarak ve pürüzsüz bir şekilde elde edersiniz.

Tatlandırma (İsteğe bağlı)

Meyve suyunuzun tatlı olmasını istiyorsanız, doğal tatlandırıcılar ilave edebilirsiniz. Örneğin, bal ya da agave şurubu gibi doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Fakat, meyvenin doğal tadını korumak için tatlandırıcıları mümkün olduğunca azaltmayı denemenizde fayda vardır.

Servis

Meyve ya da sebze suyunuzu servis etmeden önce iyice karıştırın ve tercih ettiğiniz bardaklara dökün. Tercihinize göre buz ekleyebilir ya da tarçın, Hindistan cevizi, dilerseniz de meyve dilimleriyle süsleyebilirsiniz.

Evde sağlıklı sebze ve meyve suları yapmak, doğal ve besleyici içecekler elde etmenin harika bir yoludur. Taze sebze ve meyveleri kullanarak kendi karışımınızı yapmak, işlenmiş, katkı maddeli ve şeker oranı çok yüksek olan paketlenmiş meyve sularından daha sağlıklı bir seçenektir.

Bunun yanında, evde meyve&sebze suyu hazırlamak, hangi meyveleri kullandığınızı ve içeceğinizi nasıl tatlandırdığınızı kontrol etme imkanı da verir. Bu şekilde, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyenler için doğru bir içecek seçeneği sunmuş olur. Her sebze ve meyvenin kendine özgü besin değerleri vardır. Bu sebeple yapacağınız karışımlarda çeşitlilik sağlamak da önemlidir.

Farklı lezzetleri karıştırarak kendi favori içeceğinizi yaratabilirsiniz. Evde sağlıklı sebze ve meyve suyu yapmak, sağlık dolu bir yaşam şekline attığınız en güzel adımlardan biri olacaktır. Bu şekilde vücudunuzun günlük ihtiyacı olan vitamin, enzim ve mineralleri doğal yollarla almanız sağlanacaktır.Ev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir